مسجدالاقصی و قبه الصخره در نگاه تاریخ

آیا مسجدالاقصی را می شناسیم یا فکر می کنیم قبه الصخره مسجدالاقصی است

+ تخریب مسجد الاقصی و جایگزینی آن با هیکل سلیمان

مسجدالاقصی همچنان در خطر

 صهیونیستها مدتهاست که مشغول حفاریهای بسیار گسترده ای درزیر پایه های مسجدالاقصی هستند وبا ایجاد زیر گذر زیر پایه های آن زمینه تخریب و فروپاشی کامل آن را فراهم کرده اند . دامنه گسترده حفاریها موجب فروپاشی بخشهای مختلفی در اطراف مسجد الاقصی شده است و پس از مجروح شدن 17 دانش آموزبر اثر ریختن کف کلاسی درمدرسه ای که کمتر از 100 متــر از مسجـدالاقـصی فـاصله دارد , خـطر فـروپـاشی ایـن مکـان مـقدس بـیـش از پـیش نـمایان میـگردد . رژیـم اشغالگـر اسرائـیل با استـفاده از مـواد شیـمیایـی بـسیـار قـوی صخره های سخت و خـاکهای زیر مسجـدالاقصی را از بـیـن می برند تا مسجـدالاقصی را از بین بـرده و بتوانـد موهومات خود (معبد سلیمان) را جایـگزین کنند، بـه طوری که ایـنک مسجدالاقصی معلق در هوا است و خطر فروپاشی آن با تلنگر و زمین لرزه ای وجودارد.

آثار تخریب مسجد الاقصی
 حال بر ماست تا با جلوگیری از این دسیسه ی  بزرگ , دیگران را از واقعیت امر مطلع سازیم

بسیاری از تاریخ نگاران عقیده دارند که تمامی سازمانهای یهودی و صهیونیستی که در عملیات یورش به مسجدالاقصی مشارکت می کنند به لحاظ فکری ریشه در اساطیر تلمودی و ادعاهای صهیونیستی دارند.  به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) 12 سازمان اصلی صهیونیستی در سرزمین های اشغالی فلسطین حضور دارند که در واقع محور و هدایت کننده حرکت های افراطی جامعه صهیونیستی  علیه اماکن مقدس اسلامی و مسیحی شهر قدس به شمار می روند.این سازمانهای افراطی دوازده گانه صهیونیستی عبارتند از :

 
1-جماعت احیای هیکلجماعتی یهودی بسیار افراطی است که سعی می کند با جذب سایر سازمانهای هوادار تخریب مسجد الاقصی به یک سازمان بزرگ و واحد تبدیل شود. ریاست این سازمان افراطی را خاخام هلیل وایز برعهده دارد.    

 
4-جنبش احداث هیکل
رهبری این جماعت را خاخام یوسف بوییم برعهده دارد. این جنبش هدف واقعی تاسیس خود را یهودی سازی حرم قدس شریف و بنای هیکل ادعایی  بر ویرانه های مسجدالاقصی عنوان کرده است. این جماعت اقدام به توزیع بروشورهای تحریک آمیز در خصوص تخریب مسجد الاقصی در مناسبتهای مختلف می کند.

5-مدرسه تفکر یهودیت
مدرسه  مذهبی است که توسط اعضای سابق جماعت افراطی کاخ تاسیس شده است. مقر این جماعت در نزدیکی منطقه مسلمان نشین قدس قرار دارد. هدف از تاسیس آن نیز تربیت نسلی از یهودیان عنوان شده است که ایمان کامل به تخریب مسجد الاقصی و بنای هیکل داشته باشند. این جماعت از حمایت مالی احزاب سیاسی راستگرای افراطی اسراییل مثل حزب موسوم به ملی – مذهبی مفدال برخوردار است.    

6-جماعت بنای هیکلاز جمله جماعتهای افراطی صهیونیستی است  که بیشتر در کار اجرای امورات مربوط به احیای شعائر ساخت هیکل تخصص دارد و ریاست آن نیز برعهده خاخام دیوید البائوم است.

7-جماعت اسراییل جوان
رهبری آن برعهده خاخام لخمان کاهانا است  که البته شهرت خود را اخیرا به دلیل ارادتی که به جماعت معروف کاهانا و رییسش داشته تغییرداده است. این جنبش بیشتر بر روی منطقه باب الواد در بخش قدیمی شهر قدس متمرکز شده است. این جنبش در سال 1983 زمینه یک درگیری خونینی را با فلسطینی های اهل قدس فراهم کرد که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از فلسطینی ها شد.

8-جماعت کاخ از جمله جمعیت های مشهور یهودی هوادار تخریب مسجدالاقصی به شمار می رود. در سال 1972 توسط یک خاخام یهودی آمریکایی به نام مائیر کاهانا تاسیس شده است. از جمله معروفترین شاگردان مائیر کاهانا جودمان است که در 11 آوریل سال 1982 اقدام به یورش به مسجدالاقصی و هتاکی به این مکان مقدس اسلامی کرد.

9-جماعت امنای هیکل سازمانی بسیار افراطی است که تلاش می کند با تخریب منطقه مسجدالاقصی آن را به عنوان مقر اصلی شهر قدس اشغالی قرار دهد. این سازمان دارای شعبه ای در ایالت کالیفرنیای آمریکاست که از طریق آن اقدام به جمع آوری کمک مالی برای خود می کند.

10-سازمان  تاج کاهنی سازمانی است که ریشه ان به خاخام ابراهام یتسحاق کول برمی گردد. پیروان این جماعت عقیده دارند که طلایه دار جنبشی هستند که مسیر نهایی به سمت هیکل را رهبری خواهند کرد. این جماعت نقشه مهندسی جدیدی را برای احداث هیکل ادعایی طراحی کرده است.

۱۱-جنبش بازگرداندن تاجرهبری این جماعت بر عهده خاخام یسرائیل فویختوفر است که مجموعه ای از جوانان متعصب و متحجر را دور خود جمع کرده است و تلاش خود را بر روی مصادره خانه ها و تعدادی از ساختمانهای شهر قدس به بهانه اینکه روزی این ساختمانها متعلق به یهودیان بود، متمرکز کرده است.

13-جماعت سیطره بر مسجدالاقصیاعضای این جماعت آشکارا دعوت به تخریب مسجدالاقصی و همچنین اخراج مسلمانان می کنند. از اهداف این جماعت همچنین یهودی سازی شهر الخلیل و سیطره بر مسجد ابراهیمی است که نام کنیسه ماکفیر برآن نهاده اند . از شخصیتهای بارز این جماعت خاخام یسرائیل آریل ، خاخام کورن  پدر معنوی شماری از یهودیان متعصبی است که در سال 1986 اقدام به یورش به مسجدالاقصی کردند.

تمامی این مطالب حاکی از این نکته است که ما با دشمن قوی وخوش فکری روبرو هستیم که تمامی اعتقادات و حتی راهپیمائی ها ما در روز قدس را هم خط می دهد و ازسوی ما هم طلب اندیشیدن بیشتر به مسئله قدس می رود .

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی سنجری ژوژکیان ; ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٥/٤
    پيام هاي ديگران()   لینک


+ مسجد الاقصی و قبه الصخره

تفاوت مسجد الاقصی و قبه الصخرهمسجدالاقصی را باید یکی از مقدس ترین اماکن اسلامی برای مسلمانان جهان توصیف کرد. این مسجد اولین قبله مسلمانان جایی که در دوران پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) ایشان به سوی این مسجد به اذن خداوند نماز بپا می داشتند و همچنین سومین حرم شریف پس از مسجد الحرام و مسجد النبی در مکه و مدینه است . مسجد الاقصی به گواه تاریخ نویسان دومین مسجد ساخته شده بر روی زمین پس از بیت الله الحرام محسوب می شود. نقل است که " حضرت آدم (علیه السلام) آنرا ساخته وزیر بنای آنرا چهل سال پس از ساختن بیت الله الحرام بنا به دستور خداوند نهاده است.
بنابراین صرف نظر از اعتقادات دینی ما مسلمانان ، قدمت ساخت این مسجد به بیش از یکهزار سال نیز سبب توجه جهانی به این مسجد خواهد بود.
در قرآن مجید آمده است " سبحان الذی اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا إنه هو السمیع البصیر".
توصیف مسجد الاقصی:
مسجد الاقصی شامل منطقه ای است مستطیل شکل در جنوب شرقی شهر قدس که دور تا دور آنرا دیوار در برگرفته واین دیوارها هم در داخل دیوارهای بخش قدیمی شهر قدس قرار گرفته اند.
مساحت مسجد حدود 144 دونم (هر دونم هزارمتر مربع) است وشامل مسجد الاقصی ، قبه الصخره به همراه آثار دیگری که تعداد آنها به 200 اثر می رسد .مسجد الاقصی بر فراز فلاتی کوچک به نام فلات موریا ساخته شده است که "صخره" مشرفه بالاترین نقطه آن است ودقیقا در مرکز محوطه مسجد قرار گرفته است.
ابعاد مسجد از جنوب 281 متر ، از شمال 310 متر ، از شر 462 متر واز غرب 491 متر است .
این مساحت یک ششم مساحت بخش قدیمی شهر قدس را تشکیل می دهد .
این ابعاد از زمان ساخته شدن این مکان بعنوان مسجدی برای نمازگزاردن تغییر نکرده است وبر خلاف مسجد الحرام ومسجد نبوی در مکه مکرمه ومدینه منوره این محدوده در طول تاریخ خود شاهد توسعه مساحت نبوده است.
مسجد الاقصی چهارده دروازه دارد که پنج یا چهار دروازه از آنها بعداز فتح این شهر توسط صلاح الدین بسته شدند این دروازه ها عبارتند از باب الرحمه از شرق ، باب المنفرد ، المزدوج والثلاثی در جنوب از دروازه های بسته شده بودند.
اکنون ده دروازه همچنان باز می باشد که عبارتند از : باب المغاربه (النبی) ، باب السلسله (باب داوود) ، باب المتوضا (باب المطهره)، باب القطانین ، باب الحدید ، باب الناظر و باب الغوانمه (باب الخلیل) که همگی در قسمت غربی ونیز باب العتم (باب شرف الانبیاء) ، باب حطه ، باب الاسباط هم در بخش شمالی واقع اند.
مسجد الاقصی دارای چهار گلدسته است.
نام ها :
مسجد الاقصی
نامی است اسلامی که خداوند برای این مکان برگزیده ودر قرآن کریم به آن اشاره شده است .
" سبحان الذی اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا إنه هو السمیع البصیر".
اقصی به معنای دورترین است ومقصود از آن اینکه این مسجد نسبت به دو مسجد بزرگ دیگر مسلمانان در مکه ومدینه دورتر ست.
مسجد الاقصی پیش از آنکه این نام در قرآن ذکر شود به بیت المقدس معروف بود.
مسجد الاقصی به اشتباه حرم قدسی شریف خوانده می شود این در حالی است که توصیف حرم تنها برای مسجد الحرام ومسجد النبی می باشد.
مهمترین آثار موجود مسجد الاقصی (حرم شریف)
مقصود از حرم شریف، آن منطقه قرار گرفته بر روی تپه کوچک و یا سکوی مختلف الاضلاع واقع در ضلع جنوب شرقی بخش قدیمی شهر قدس می باشد. ابعاد اضلاع محدوده حرم شریف بدین شرح است.
ضلع جنوبی ( 281 م )
ضلع شمالی ( 310 م )
ضلع شرقی ( 462 م )
ضلع غربی ( 491 م )
این منطقه از دو ناحیه جنوبی و شرقی به حصار شهر که تاریخچه آن به دوران اسلامی سلسله ایوبی ها، مملوکی ها و عثمانی باز می گردد، احاطه شده است. واما از دو ناحیه شمالی و غربی، مسجد به رواقهایی احاطه شده که در دوران ایوبی ها و مملوکیان ساخته شده بود.
مسجدالاقصی از تعدادی ساختمان تشکیل شده است که به همراه مساجد ، گنبدها ، رواق ها ، منابر ، گلدسته ها وغیره به 200 اثر می رسند.

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی سنجری ژوژکیان ; ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٥/٤
    پيام هاي ديگران()   لینک


+ مسجد الاقصی واقعی

مسجد فوق مسجدالاقصی است

مسجد الاقصی واقعی این است

مسجدی چهار ضلع با گنبدی سبز!! مقدس ترین مسجد مسلمانان  که اکثریت مسلمانان آن را نمی شناسند ... مسجدی که صهیونیست ها قصد تخریب آن را دارن

اما هدف از این القای اشتباه صهیونیست ها چیست؟

باید اذعان داشت صهیونیست‌ها در راستای تحقق اهداف شوم خود در ساختن معبد سلیمان به جای مسجدالاقصی اقدام به چاپ و انتشار عکسهایی از قبه‌الصخره به عنوان مسجدالاقصی کرده و این گونه به جوامع اسلامی قبولاندند که هیچ فرقی بین این دو مسجد وجود ندارد.

در میان صحن مستطیل شکل حرم قدسی، مسجد قبه‌الصخره که گنبد آن طلایی رنگ است قرار گرفته و در گوشه جنوبی این صحن موقعیت و ساختمان اصلی مسجدالاقصی، قبله اول مسلمانان قرار دارد. مسجدالاقصی آنجاست و پیامبر عظیم‌الشأن اسلامی ابتدا به سوی این محل نماز می‌گذاردند.

مسجدالاقصی که در ضلع جنوبی حرم شریف قرار دارد و طول آن 88 و عرض آن 35 متر و دارای 53 ستون مرمرین است. صلیبیان پس از اشغال قدس در سال 1099 بخشی از آن را به کلیسا تبدیل کردند اما پس از آزادی قدس، مسجدالاقصی تعمیر،‌ محراب آن نوسازی و گنبد آن با مرمر پوشانده شد و یک منبر چوبین در آن قرار داده شد.

اما در مورد مسجد قبه‌الصخره باید گفت مسجد صخره که به دلیل نقشی که در واقعه اسرا و معراج پیامبر اعظم(ص) و نزول ایشان در مسجد صخره دارد، مورد توجه ویژه مسلمانان است. زیر گنبد طلایی این مسجد که نماد قدس نیز می‌‌باشد صخره‌ای موجود است که دلیل نام‌گذاری مسجد هم به همین خاطر است. گفته می‌شود محراب موجود در صحن مسجد محل برگزاری نماز جماعت پیامبراکرم(ص) با پیامبران و فرشتگان در شب معراج بوده است

...
ادامه مطلب
نویسنده : علی سنجری ژوژکیان ; ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٥/٤
    پيام هاي ديگران()   لینک